ЧСИ Росица Апостолова за някои основни такси при частните съдебни изпълнители и начините по които се изчисляват
В отговор на големия обществен отзвук за "високите такси", които се събират по изпълнителните дела при Частните съдебни изпълнители, искаме да внесем малко яснота.Тук ще посочим някои основни такси и начините по които се изчисляват.
Всички такси по вид и размер са определени в Тарифата към Закона за частните съдебни изпълнители приет с ПМС № 92 от 19.04.2006 г., обн., ДВ, бр. 35 от 28.04.2006 г., изм. и доп., бр. 24 от 12.03.2013 г.Таксите се делят на два типа - обикновени и пропорционални. Размера на таксите в сравнение с работата, която се извършва от съдебните изпълнители не е висок и е една малка част от вземанията на взискателите.
Така например за образуване на изпълнително дело таксата е 24 лв., за проучване на длъжника, като се изяснява неговото имуществено състояние и набавяне на документи се дължи такса от 60лв. За изготвяне и връчване на призовка, препис или уведомление таксата е 24лв.
Пропорционалните такси зависят от размера на описаните движими или недвижими имущества и е 1,5% върху по-малката сума от цената на описаната вещ или размера на вземането. Така например таксата за въвеждане във владение на недвижим имот е в в размер от 1% от стойноста на имота.
При парично вземане се събира такса върху събраната сума, като например до 100 лв. е 10 лв. от 100 до 1000 лв. - 10 лв. + 10 на сто за горницата над 100 лв., от 1000 до 10 000 лв. - 100 лв. + 8 на сто за горницата над 1000 лв. и т.н. за повече информация вижте
страницата с таксите.
Както се вижда таксите са съобразени със стандарта в България.
В същото време за подготовката на гореизложените действия е необходимо да се положи много труд и да се подготвят редица документи.
В заключение трябва да кажем, че когато политиците мислят за промени в закона и преразглеждане на тарифата на Частните съдебни изпълнители, трябва да отчетат обективно причините които го налагат.